cs en

News

14.03.2014
11.03.2014
LUSTi skis were very successful on Saturday's race of the Czech Cup in ski mountaineering. In the elite category of men and women we have placed on the podium. In the category of men was Radoslav Groh at 2nd position and in the category of women was Lucie Luštincová at 3rd position. Congratulation!:)
11.03.2014
At the photo is Milan Luštinec:)
06.03.2014
28.02.2014
Vážení přátelé lyžaři, jelikož lyže RCT patří mezi naše nejoblíbenější a nejprodávanější, zvažujeme možnost rozšířit nabídku o novou upravenou verzi, zařazenou mezi RCT a RT, a samozřejmě nás zajímá Váš názor. Jednalo by se o lyže vycházející z geometrie RCT se změněnou tuhostí v určitých místech lyže, blížící se kategorii RT. Pokud by se někdo z Vás chtěl podílet na vývoji těchto lyží, připravujeme dvoudenní testovací akci v Rakousku. Na této akci bude možné porovnat současná RCTčka s upravenou verzí. Vítaná je zkušenost s lyžemi RCT ale není to podmínkou.
07.02.2014
So we have got first results from Sochi. We wish good luck to Nikca and hopefully it will be better on Saturday.:)
05.02.2014
On the following link you can look at production of skis in our company.
20.01.2014
LUSTi supports a quality Czech music and produced skis for drummer of Prague selection - Klaudius Kryšpín. After trying and testing of our skis to some of others excellent skier among Czech celebrities choosing skis LUSTi - David Suchařípa, Pavel Nečas, Martin Zounar
19.12.2013
Merry Christmas and a relaxing ride in the New Year wishes LUSTi.
22.11.2013
So we are looking forward to the successes of the Nikola Sudová in Sochi with skis LUSTi and very successful clothing from Alpine Pro.:)
03.03.2013
This season we started to even further expand our range of products - about a racing touring skis! Development isn't completed yet, but the skis are already beginning to equalize to the TOP skis in the world (weight, driving quality). There are ideal conditions for testing now. It starts be super!!:)
about our company  
Galus Industries Ltd. is a czech manufacturer of skis, snowboards and other sports equipment. Since 2000, our company began to produce a small quantity for the Czech Market of high performance racing skis under the brand LUSTi. The intention has always been to offer the highest quality at the best price. In the company is also the development of summer products such as longboards, wakeboards and kiteboards.

Dealership