cs en

Skis

Sort by:
View:

TOUR RACE

Lyže LUSTi Tour Race nejsou klasické skialpy, ale jsou to především ultra lehké sjezdové lyže, díky kterým budete první na kopci a zároveň si užijete perfektní zážitek z jízdy, ať už jedete po upravené sjezdovce nebo sjíždíte strmý úvoz. LUSTi Tour Race jsou lyže, které z Vás udělají hvězdu, ať už chcete vítězit na skialpinistických závodech nebo zdolávat vrcholy od Krkonoš, přes Alpy až po Himálaje.

Váha: 
152 cm +/- 740 g 
162 cm +/- 830 g

Broušení:
87° z boku
0,5° od spodu

Detail

CWR+ 91 - CROSS WIDE ROCKER+ 91

Thanks to its design and parameters, this very versatile ski is suitable for almost all types of snow (in our opinion, except for icy black runs, where the ride was a bit unpleasant due to the ski’s large width). The hardness of the wooden core is the same as for the skis of the CWR 84 category, but in terms of composition the CWR+ 91 differs in that it contains only one Titanal sheet. In addition, this ski has a big rocker (reverse camber) in the tip, which makes it easier to initiate a turn, to enter uneven terrain sections when skiing on a slope or to move into powder snow in off-piste terrain.

How they ride:
“I have tested this ski on the ski slope, on all possible types of surfaces and it is really incredible what this ski is capable of. While it is true that on a hard and frozen slope the ride was obviously nothing to write home about, once the on-piste snow had slightly melted or once I had entered a section with natural snow, the ride would become totally perfect. Even with these lengths and with a width under the boot of 91 mm, the ski is very playful, dynamic and agile. Once the slope had been completely chopped up and big bumps had emerged, I finally appreciated the ski’s width and the big rocker in the tip. The skis were like an unstoppable train, I didn’t feel absolutely any unevenness on the ski slope and it felt like I was riding a perfectly groomed piste.” (Radka Luštincová (1990), CWR+91 173 cm)

Detail

BIG MOUNTAIN - RYBR

Freeridová velmi univerzální lyže s šířkou 110 mm pod botou a rockerem ve špičce je určená jak do prašanu, tak na sjezdovku. Tuto lyži si ale nejvíce užijete ve velkých horách, kde je směs prašanu, místy vyfoukaného na led, ledové krusty s hravě zvládnou i jarní firn.

Detail

PC 74 - PERFORMANCE CARVING 74

A typical downhill crossover with a width of 74 mm under the boot. Although this ski is not too wide, it can successfully cope even with mushy snow and will make the user happy especially at medium and higher speeds.

Detail

RC SL - RACE CARVER SL

A fine-tuned slalom race ski for experienced skiers and selected racing disciplines. It excels at aggressive, short and quickly following turns, mainly on groomed slopes.

Top quality materials and sandwich construction with two Titanal sheets guarantee excellent longitudinal and torsional flex for a dynamic and uncompromisingly stable ride even on a frozen surface. This ski can reward the rider for active steering with great edge grip and perfectly made turns, which makes it an ideal choice for excellent skiers, experts and amateur racers.

The RC SL is not very suitable for off-piste skiing. A more powerful alternative to this ski is the FR SL, a special race ski for professionals.

How they ride:
“I enjoyed this ski most in the morning, when I was the first person on the ski slope, which was still hard and groomed. The ski holds up great, wherever I look it will go, it’s amazingly playful. Compared to the FR SL, I didn’t have to work so hard on these skis and I actually had some fun, even though the snow on the slope had slightly melted.”
(Radka Luštincová (1990), RC SL 155 cm)

“A fabulous sporty slalom ski! It beautifully handles both short and medium turns. It absolutely loves riding on the edge and it won’t prepare any unpleasant surprise to its "master". Even at high speeds, the ski is very stable and if it is correctly sharpened, it will handle skidded turns without any problem.
Thanks to the expansion of the ski from the original 65 to 68 mm, it no longer excels on a hard piste only, but it can also make full use of its positive characteristics on a soft surface. It is beautifully manoeuvrable and if it is pushed hard, it will also show you its aggressive side. I would recommend this slalom ski to more aggressive-minded (ambitious) skiers who, among other, like to have a fight with the ski slope.”
(Petr Konečný, SNOW FOR FUN, RC SL 165 cm)

“I love this ski (it doesn’t matter if it is 5 cm shorter or longer) – it holds up beautifully on the edge, it is accurate in turns, it’s very fast on edge change and, on top of that (as opposed to a FIS slalom ski), I can do this without any problem all day long. And the next day again, etc. It’s an ideal ski – it won’t wear you down and it won’t stop being entertaining.” (Standa Plecitý (1956), CK Růžový Panter, RC SL 160 cm)

Grinding:
87° from side
0,5° from the bottom

Detail

FREESTYLE PARK MEN - EXO

Pod označením EXO najdete dva typy lyží, vycházející ze stejné konstrukce. V délkách 165 a 175 cm se jedná o all mountain freestylové lyže, které jsou jako doma ve snowparcích, na skocích i railech, ale přitom výborně použitelné i na ježdění po sjezdovce. Lehká, stabilní, pružná při skocích, hravá na sjezdovce, spíše pro střední až delší oblouky a takové to veselé ježdění.

Detail

SC 74 - SPORT CARVING 74

A friendly, relaxing sporty ski for all-day skiing.

Detail

LL 72 - LADIES LIGHT 72

Kvalitní a vyvážená dámská lyže, určená převážně na sjezdovky je vhodná zejména pro střední a delší oblouky ve středních rychlostech.

Díky celodřevěnému jádru z lehkého dřeva Paulownie a klasické sandwichové konstrukci je lyže lehčí a ochotnější k průhybu v oblouku takže vyhoví i lehčím lyžařkám, zároveň si zachovává dostatečnou stabilitu i pro jízdu na tvrdém povrchu.

LL 72 je ideální volbou pro široké spektrum lyžařek od začátečnic, po nadprůměrné rekreační jezdkyně.Má ráda carvingový oblouk, nevadí jí ale ani smýkání. Lyže není příliš vhodná pro jízdu mimo upravené tratě. Sportovnější alternativou dámské lyže je LP 72.

Pocit z jízdy:
„Tato lyže je úžasná pro lyžařky, které nevyhledávají agresivní dynamickou jízdu, ale rády se vozí a berou víkend na horách především jako odpočinek a lyžování jako relax. Dlouho jsem této lyži nemohla přijít na chuť, ale pak jsem zkusila pouze naklopit nohy a v klidu vyjet oblouk a to bylo ono. Lyže je klidná a i přesto, že v ní není titanal a je tam lehké dřevo (což určitě oceníte při přenášení lyží od auta k vleku), máte pocit, že máte na nohou lyže, do kterých se můžete opřít, a podrží Vás. Tato lyže je velmi podobná lyži LL 76, proto i mé pocity z jízdy jsou velmi podobné, rozdíl je především v délce oblouku a rychlosti. (Radka Luštincová (1990), LL 72 157 cm)

Detail

SS - SNOW SKATE

Short skis designed mainly for fun and trick rides, but also for carved turns.

Detail

JS - JUNIOR SPORT - černé

Dětská carvingová lyže. Lyže jsou určené pro široké spektrum malých lyžařů - od začátečníků po pokročilé. Lyže umí vyjet oblouk po hraně, ale zvládne i jízdu smykem.  

Broušení:

87° z boku
0,5° od spodu

Detail

TOUR RACE CARBON DESIGN

Lyže LUSTi Tour Race Carbon Design nejsou klasické skialpy, ale jsou to především ultra lehké sjezdové lyže, díky kterým budete první na kopci a zároveň si užijete perfektní zážitek z jízdy, ať už jedete po upravené sjezdovce nebo sjíždíte strmý úvoz. LUSTi Tour Race Carbon Design jsou lyže, které z Vás udělají hvězdu, ať už chcete vítězit na skialpinistických závodech nebo zdolávat vrcholy od Krkonoš, přes Alpy až po Himálaje. Díky použití lehkého dřeva Pauwlovnie a nahrazení vrchní fólie carbonem se při délce 162 cm dostaneme na váhu 670 g.

Detail

POWDER - KRAKO

Čistokrevná prašanová lyže, hodná jména vládce hor. Kombinace klasického camberu s pow rockerem ve špičce i patce. Lyže vhodná jak na rychlou jízdu po otevřených pláních, tak na prudké svahy či nádherné ježdění v lese.

Detail
about our company  
Galus Industries Ltd. is a czech manufacturer of skis, snowboards and other sports equipment. Since 2000, our company began to produce a small quantity for the Czech Market of high performance racing skis under the brand LUSTi. The intention has always been to offer the highest quality at the best price. In the company is also the development of summer products such as longboards, wakeboards and kiteboards.

Dealership