Nejbližší testování lyží LUSTi: 3.2.2024 Horský areál Kraličák.

0
0 Kč

Náš příběh

Seznamte se s příběhem značky LUSTI v podání majitele a zakladatele firmy pana Luštince.

VŠE ZAČALO SNOWBOARDEM

Narodil jsem se a vyrostl v Žacléři, v malém městečku v Krkonoších, kde jsem svůj volný čas v zimě trávil převážně na vleku jízdou na lyžích. I když jsem nikdy nezávodil, lyžování mě vždy velmi bavilo a lyžuji myslím dost dobře.

Jak však doba plynula, zimní sporty se rozšířily i o snowboarding a protože rád zkouším nové věci, jízda na snowboardu mně přirozeně velmi zajímala. V tehdejší době ovšem nebylo běžné jít si do obchodu koupit snowboard, natož aby byl nějaký výběr. Jelikož jsem odjakživa manuálně zručný a spoustu věcí si dovedu vyrobit sám, napadlo mě, že bych si zkusil vyrobit i svůj první snowboard.


TĚŽKÉ ZAČÁTKY

Žacléř býval hornickým městečkem a tak bylo téměř jasné, že když jsem se rozhodoval kam dál po základní škole, vydám se tímto směrem. Vystudoval jsem hornické učiliště v Malých Svatoňovicích, obor „opravář důlních strojů a zařízení“. Předpokládal jsem, že celý život strávím na šachtě. Jenže v souvislosti s připravovanou liberalizací cen uhlí a ztrátou konkurenceschopnosti byla těžba k 31. 12. 1992 ukončena. Šachta fungovala pak ještě půl roku v likvidaci, ale co potom?

V té době jsem stavěl dům, doma měl manželku, dvouletou dceru a další dceru na cestě. Zhruba v této době jsem si vyráběl i svůj první snowboard. Výroba však byla, jak se říká „vaření z vody“. Nikdy jsem se nebyl podívat v žádné firmě, ve které by se vyráběly lyže nebo snowboardy a tak jsem začal metodou „pokus omyl“. První výrobky sice nebyly dokonalé, ale i tak po mně chtěl najednou snowboard jeden známý, pak další, a tak přišel i nápad, začít se výrobou snowboardů živit. Nějak jsem se o rodinu postarat musel. Nejhorší však je, že na Vás s jakýmkoliv novým výrobkem nikdo nikde nečeká.

Začátky byly velmi těžké. Ani jsem nevěděl, jak vůbec mají vypadat stroje, ve kterých se snowboardy a později i lyže dělají. Naštěstí mám dobré technické myšlení i manuální zručnost a tak jsem si nástroje na výrobu vyráběl sám a sám jsem přicházel na to, jak by se lyže a snowboardy asi tak měly vyrábět. Dnes už všechno vypadá jednoduše, ale už jen zjistit, jak se vlastně dělá forma na lyže a snowboardy, když jste ji nikdy neviděli, není snadné.

Všechno jsem dělal ručně. Nejdřív jsem začal tím, že jsem si lyži nebo snowboard nakreslil na plech, poté ji pilkou vyřízl a takhle se postupně dopracoval k nějaké formě. A to jsem ani nevěděl, jestli se lyže v takových formách vůbec dělají. Navíc jsem měl ze začátku velmi málo peněz a tak jsem se musel pustit i do výroby strojů. Jsem důlní zámečník, umím svářet a dělat se železem ale jak vyrobit třeba takový lis, když ani nevíte, jak by měl vypadat? Naštěstí musím říct, že stroje, které jsem sestrojil, vždy velmi dobře fungovaly.


Poslední naděje

V úplných začátcích jsem měl společníka, který ale po prvních neúspěších zmizel a mně zbyly jen dluhy u mé banky. Rok na to si další člověk objednal větší zakázku snowboardů, kterou odebral, ale nezaplatil. Když už jsem byl úplně na dně a opravdu nevěděl jak dál, vylezla z faxu poptávka od jedné rakouské firmy na sto snowboardů.

Měli jsme se potkat v nějakém hotelu v 11 hodin večer. Vzal jsem poslední peníze, co jsem měl, přibral tlumočníka a vyrazili jsme. Čekali jsme tam až do jedné hodiny ráno, ale nikdo nepřišel. Zvedli jsme se k odchodu a já ztratil i poslední zbytky naděje. Cestou na parkoviště jsme ale potkali nějakého člověka a viděli jak vchází do hotelu. Byl to on a my se dohodli na výrobě sta kusů snowboardů.

Jel jsme domů s pocitem, že se konečně blýská na lepší časy. Jenže dluhy, které jsem měl, byly velké a z čeho nakoupit materiál na výrobu sta snowboardů? Šel jsem tedy znovu do banky, zažádat o další úvěr. Tam si nejdřív mysleli, že si z nich už asi dělám legraci, ale pro mě to byla poslední naděje. Vysvětlil jsem jim, že pokud mi půjčí další peníze, je velká šance, že jim dluhy splatím, pokud ne, pravděpodobně se tak nestane, protože je prostě nemám.

Nakonec jsme se dohodli a já odcházel s novým úvěrem. Zakázku pro rakouskou firmu jsme udělali a nakonec pro ně začali i pravidelně vyrábět. Dluhy jsem během několika let splatil a mohl jsem se pomalu začít věnovat dalšímu rozvoji firmy.


Stavba nové haly a první lyže značky LUSTi

Začalo se nám docela dařit, a proto jsme si v roce 2000 nechali postavit současnou výrobní halu a také vznikaly první naše lyže. Tyto lyže byly bez jakéhokoliv designu, loga či značky, prostě jen jednobarevné, holé lyže. Na sjezdovce byly odlišné a budily značný zájem. Jelikož je vlastnili převážně mí známí, neřekl jim nikdo jinak než “Lušťovky” podle mého příjmení. To byl už jen krůček k současnému názvu LUSTi. V té době mě také oslovil trenér Filip Marek, jehož dcera závodila a on chtěl, aby závodila právě na českých lyžích LUSTi. Navíc i moje dvě dcery se lyžování věnovaly závodně, tak proč by nejezdily na mých lyžích.

Vždycky jsem chtěl dělat co nejkvalitnější lyže a prodávat je za co nejnižší cenu. Vyráběli jsme tedy klasické poctivé sandwichové lyže, s konstrukcí jakou měly a mají závodní lyže světových značek, což znamená, že tam kde má být dřevo je prostě dřevo, tam kde má být titanal je titanal - lyže nejsou „ošizené“ a nepotřebují žádné nesmyslné ozdoby, které jen podporují marketing. Zvolená cesta se osvědčila. V té době si lyže nové a neznámé značky kupovali především výborní lyžaři, kvůli jejich jízdním vlastnostem, což se ukázalo jako jedna z nejlepších reklam. V záplavě neustálého rozšiřování sortimentu a velkého objemu práce, kdy nezbýval čas na žádný marketing se ukázalo, že nejlepší reklamou je spokojenost zákazníků, kteří povědomí o nové značce šíří dál na sjezdovkách mezi lyžařskou populací.


Nová tvář LUSTi

Od roku 2013 spolupracujeme s designérem, který dal lyžím novou tvář. Především se jedná o sjednocení stylu, barev a písma, které mají symbolizovat razantnost, čistotu, jednoduchost a moderní styl.

Celá kolekce je velmi ucelená a lyže LUSTi jsou poznat na první pohled. V dnešní době dosahuje produkce firmy LUSTi cca 6000 párů lyží ročně. Výroba se orientuje převážně na sjezdové lyže, naše nabídka je velmi široká, najdete v ní všechny možné typy lyží, třeba i lyže splňující předpisy FIS. Vyrábíme ale i velmi kvalitní snowboardy (jak freestylové, tak i závodní „slalomáky“). Dále v naší nabídce najdete i freestylové lyže a nově jsme rozjeli výrobu závodních skialpových lyží.


Co dál?

V současné době se začínáme věnovat i letní výrobě, a sice výrobě longboardů, wakeboardů a kitů. A samozřejmě neustále rozšiřujeme a obměňujeme sortiment lyží a snowboardů. Nákupem nových strojů se snažíme zdokonalovat kvalitu výroby a tím i posouvat naše výrobky dál.