Nejbližší testování lyží LUSTi: 11.4.2024 Rakousko - Pitztal.

0
0 Kč

Volba vosku a mazání

Chcete se vyznat v druzích vosku a dokázat si namazat lyže úplně sami, pokaždé, když to budete potřebovat? Tak právě pro vás jsme připravili tento článek plný užitečných informací a rad pro začínající mazače.

Na vyčištěnou skluznici můžeme začít nanášet vosky. Existuje mnoho druhů a variant jednotlivých vosků. My se spokojíme se základní řadou, která obsahuje přibližně 5 různých barev lyžařských vosků.

  • zelený - určený pro nejchladnější počasí (asi od -7°C a níže)
  • modrý (-3 až -8°C)
  • fialový (-1 až +1°C)
  • červený (0 až +3°C)
  • žlutý - určený pro teplé, většinou jarní počasí (+1 až +5°C).

Uvedené teplotní rozsahy jsou však pouze orientační, protože každý výrobce používá trochu jiné teplotní rozmezí a hlavně vyrábí několik odstínů určitých barev vosků, které pokryjí jinou škálu teplot.

Je také dobré vědět, že vosky se dají mazat do několika vrstev na sebe. Tento způsob mazání zvyšuje odolnost voskové vrstvy ve skluznici. Studený vosk (např. zelený) je totiž tvrdší než teplý vosk (např. červený) a vydrží ve skluznici déle.

Je-li tedy venkovní teplota například -4°C, zvolíme pravděpodobně modrý vosk. Pokud ale budeme chtít, aby vosk ve skluznici vydržel o něco déle, naneseme na skluznici nejprve vosk zelený a teprve potom požadovaný vosk modrý. Při tomto nanášení se snažíme zachovat zásadu nanášení teplejších vosků na studenější (např. fialový na modrý, modrý na zelený).

Postup nanášení vosků

Ke správnému nanesení sjezdových vosků potřebujeme v zásadě 5 věcí.

  1. dobře vyčištěnou skluznici
  2. vosk
  3. žehličku - Prodávají se speciální elektrické žehličky na lyžařské vosky, ale je také možné použít starou domácí žehličku, na které lze nastavit teplotu nahřátí, nesmí být napařovací. Žehlička totiž musí vosk důkladně roztavit, ale nesmí ho na skluznici lyže přepalovat. Jiné než elektrické žehličky nedoporučujeme, protože vyžadují větší míru zkušeností a jejich provoz není zcela bezproblémový.
  4. plastovou stěrku
  5. nylonový kartáč, respektive leštící textilie

Lyži je třeba položit do vodorovné polohy skluznicí nahoru.

Nyní můžeme vybraný vosk na skluznici nanést. Máme v zásadě 2 možnosti.

  • nanést vosk na studena - pro tento účel se vyrábějí speciální vosky a parafíny, ale lze tento způsob použít i s vosky pro teplé nanášení, snižuje ale efekt nanášení
  • nanést pomocí žehličky natavený vosk - vosk můžeme na skluznici nakapat, respektive natřít nebo ho jen natavit a o skluznici otírat vždy měkkou část celé voskové kostky.

Ať zvolíme jakýkoliv způsob nanášení, je třeba, abychom vosk nanesli rovnoměrně po celé délce skluznice. Obzvláště pečlivě se pak věnujeme skluznici v šíři asi 2 cm od hran.

Nanesený vosk přežehlíme tak, aby zhruba 3 cm za žehličkou začínal matnět. Žehličku opět  táhneme směrem od špičky k patce. Je důležité mít nastavenou správnou teplotu, aby se vosk nepřepaloval. Přesnou teplotu pro zpracování vosku najdete na obalu nebo v příbalovém letáku. Žehlička by se také nikdy neměla dotknout suché skluznice, proto je třeba dbát na rovnoměrné nanesení vosku. Přežehlování několikrát opakujeme, póry skluznice se tak otevřou a vosk správně zateče. Poté necháme lyže vychladnout, nejlépe při pokojové teplotě, póry se opět stáhnou a vytlačí přebytečný vosk.

Pomocí plastové škrabky tento vosk odstraníme z povrchu skluznice. Na této části nanášení vosku si dáme velice záležet. Vosk, který totiž zůstane na povrchu skluznice, pak lyže nakonec brzdí, protože začne rychle absorbovat nečistoty ze sněhu.

Po důkladném stažení vosku následuje odstranění drobných částeček vosku nylonovým, případně kombinovaným (nylon, měď - nylonem napřed) kartáčem. Pokud mažeme dvě vrstvy, tzn. podkladový vosk (studenější) a skluzový vosk (o stupeň teplejší, odpovídající povětrnostním podmínkám, pro které lyže připravujeme), opakujeme celý postup také znovu s druhým voskem. Po ukončení mazání skluznice vyleštíme jemným kartáčem a leštící textilií.

Tak teď jste téměř odborníci na voskování lyží. Kdybyste ale přeci ještě potřebovali naši odbornou pomoc, neváhejte se na nás obrátit. Jsme tu pro vás.