Nejbližší testování lyží LUSTi: 11.4.2024 Rakousko - Pitztal.

0
0 Kč

Titanal vs. sůl

Titanal vs Sůl

Titanal, jako jedna z nejkvalitnějších a nejpoužívanějších nosných vrstev ve sportovních a závodních lyžích má spoustu vynikajících a nenahraditelných vlastností, ale bohužel i jeden neduh … nesnáší sůl. Při delším kontaktu se slaným roztokem se začne rozkládat, jakoby bobtnat a nakonec v podobě šedého prášku i mizet. Lyže v tom místě pak vypadá jako rozlepená, divně „vyžraná“ a pokud je to titanal u ocelové hrany, tak to může vypadat i jako rozlepená nebo vytržená hrana.

Ke kontaktu se solí dochází nejčastěji například jízdou na parkoviště po nasolené silnici, postavením lyží do prosoleného sněhu při čekání na skibus nebo když vezete nekryté lyže přidělané na střeše auta po nasolených silnicích. Pokud pak lyže se zbytky nasoleného sněhu rovnou strčíte do vaku nebo do střešního boxu, případně je doma necháte stát v nádobě s roztátým „slaným“ sněhem, začne sůl s titanalem reagovat a ten se postupně po nějaké době začne rozpadat.

Pokud se Vám toto již stane, pak je nutné poškozený titanal mechanicky odstranit (třeba plátkem do pilky na železo, tenkým šroubovákem nebo nožem) a lyže v tomto místě následně slepit dvousložkovým epoxydovým lepidlem.

Základem však zůstává vyhýbat se kontaktu se solí a lyže před uložením důkladně očistit.